Náhlá ztráta většího množství krve bezprostředně ohrožuje život člověka těžkým šokem. Pokračující krvácení způsobí smrt vykrvácením. Proto musíme každé větší krvácení zastavit co nejdříve! Příčinou zevního krvácení jsou rány řezné, bodné a tržné, které poruší celistvost cévní stěny.
Při tepenném krvácení vystřikuje z rány jasně červená krev (barva krve však není rozhodující, při dušení může mít krev barvu tmavě červenou). Při žilním krvácení volně vytéká krev tmavě červená. Nejčastější je krvácení smíšené, protože většina tepen a žil probíhá v těle společně a často vznikají jejich společná poranění.
krvácení
Žilní krvácení:
toto krvácení vyžaduje rychlé ošetření, hlavně v závislosti na rozsahu. Pokud se jedná o končetinu, je dobré ji dostat do polohy nad srdce kvůli snížení tlaku v končetině a poté postupujeme takto:
Měli by jsme mít na paměti, že jakákoliv dezinfekce nepatří přímo do rány, ale pouze do jejího okolí, protože jinak se bude poranění těžce hojit.
Tepenné krvácení:
je nejzávažnějším typem krvácení, protože může velice rychle dojít k velkým ztrátám krve. U tepenného krvácení musíme při poskytování první pomoci postupovat velice rychle:
Tlakové polštářky a tlakové obvazy nevyměňujeme!!!
Krvácení vnitřní:
tento druh krvácení je velmi záludný. Posuzujeme ho především podle nepřímých znaků, které se mohou vyvíjet plíživě a snadno mohou být podceněny. Podle příčiny dělíme vnitřní krvácení na úrazové a neúrazové.
Neúrazové vnitřní krvácení:
bývá nejčastěji z jícnu, ze žaludku a dvanáctníku, do břišní dutiny při akutních gynekologických stavech (hlavně při prasklém mimoděložním těhotenství), ze střeva, z plic, do močových cest a do mozku.
V praxi se nejčastěji setkáváme s celkovým zhoršením stavu, způsobeným náhlou ztrátou krve. U postižených při vědomí je v postižené oblasti častá bolest. Vzniká šokový stav.
Úrazové vnitřní krvácení:
příčinou je úraz s následným krvácením do tělesných dutin a mezi měkké tkáně těla. K nejzávažnějším krvácením patří krvácení do lební dutiny a do oblasti spodiny lebeční při zlomeninách kostí lebky. Dále do hrudníku, břišní dutiny a oblasti přiledvinové, do oblasti pánevní a mezi svalové vrstvy (hýždě, stehna).
Příznaky jsou obdobné jako při krvácení neúrazovém. Při každém úrazu, který je provázen známkami šokového stavu, musíme myslet na možnost vnitřního krvácení, i když zevní znaky poranění nejsou výrazné. Zvláště zrádné bývají ztráty krve do oblasti pánevní nebo do oblasti hýždí a stehen. Mohou dosáhnout ztráty dvou až tří litrů krve a tato ztráta může být smrtelná.
První pomoc
je-li postižený v bezvědomí, postupujeme takto:
Krvácení z tělních otvorů
Tento druh krvácení je kombinací zevního a vnitřního krvácení. Projev krvácení navenek z tělesného otvoru určuje také nutnost a druh zákroku.
Krvácení z nosu:
Krvácení z ucha:
Krvácení z úst a dásní:
krvácení z nosu