Po schválení Zaměření cvičení je nutné sestavit tým pro zabezpečení přípravy cvičení. Jeho úkolem je vytvoření podmínek pro provedení cvičení v souladu se stanovenými cíli. Doporučuje se, aby tým měl minimálně dvě až tři osoby. Přípravný tým rozpracovává Zaměření do Plánu provedení cvičení.
Plán provedení cvičení zpravidla popisuje předpokládaný průběh celého cvičení a zpracovává se reálně co do času, prostoru a materiálních podmínek tak, aby umožňoval pružně reagovat na rozhodnutí cvičících a podle potřeby i usměrňoval průběh cvičení. Je hlavním dokumentem používaným k řízení cvičení.
Doporučuje se, aby Plán provedení cvičení schválil starosta obce, resp. obecní rada.
Téma cvičení a stanovené cíle cvičení jsou podkladem pro zpracování námětu cvičení, což v praxi představuje výchozí situaci pro zahájení cvičení.
Průběh změn ve výchozí situaci v čase a prostoru a očekávaná opatření přijímána předsedou krizového štábu, jsou součásti Časového plánu cvičení. Formou komentářů k jednotlivým změnám situace při cvičení jsou uvedeny pokyny pro řídícího cvičení, respektive hodnotitele.
Při zpracování Plánu provedení cvičení na úrovni obce zpravidla vystačíme se zjednodušenou formou zpracování. V základní části se uvádí
Přílohová část Plánu provedení cvičení obsahuje zejména Časový scénář cvičení, plán spojení ve formě telefonního seznamu, případně další dokumentaci, např. doplňující údaje ke cvičení, mapové podklady pro řídící cvičení, atd.
K projednání postupu přípravy se mohou svolat porady s představiteli zainteresovaných orgánů. Počet porad a jejich obsah se řídí konkrétními potřebami přípravy cvičení.
Námět cvičení
Námět cvičení popisuje situaci v území před zahájením cvičení. Je určen k uvedení cvičících do situace (výchozí situace). Zpracovává se zpravidla písemně. Pro lepší orientaci cvičících může být přiložena „grafická část“ (průsvitka, mapa se zákresem výchozí situace).
Při tvorbě námětu cvičení je možné výchozí, ale i jakoukoliv další situaci, charakterizovat jako komplex charakteristických znaků formou dílčích situací (viz Obrázek 10.2):
Komplex charakteristických znaků je možné dále členit následovně:
1. Situace všeobecná
2. Situace zvláštní
3. Situace vlastní – reakce územního bezpečnostního systému
4. Zvláštní problémy
Námět pro cvičení krizového štábu obce může být zpracován následovně.
Příklad:
Včerejší prudké ochlazení doprovázené mrznoucím deštěm vytvořilo na komunikacích v našem regionu ledovku. V důsledku polední dopravní nehody plně obsazeného zájezdového autobusu a cisterny s pohonnými hmotami na kruhovém objezdu v centru obce došlo k úniku přepravovaných pohonných hmot. Z havarované cisterny dále unikají pohonné hmoty do místního potoka ústícího do rybníka Olšovec. Kontaminace již byla zjištěna v břehových porostech místního potoka. Místo havárie je uzavřeno pro veškerý provoz, na místních komunikacích se tvoří kolony vozidel. Stále probíhá vyprošťování osob z havarovaného autobusu. Povrch unikajících látek je pokryt vrstvou pěny. Provádí se jejich zachycení hrázkováním. Havarovaný autobus přepravoval asi 50 osob. Zraněno má být 20 cestujících, 5 cestujících bylo zatím vyproštěno mrtvých. Mezi nimi jsou oba řidiči a průvodkyně. Situace se upřesňuje. Záchranné práce řídí ředitel územního odboru HZS major Hanousek. Na místě jsou hasiči, zdravotnická záchranná služba a policie. Povětrnostní podmínky se zhoršují. Záchranné práce provází silné sněžení.
Obecně pod pojmem scénář rozumíme seznam (osnovu) obsahující pořadí možných událostí či hypotetických činností při realizaci nějaké věci. [1]
Scénářem cvičení budeme rozumět seznam událostí, jevů a činností, které budou prováděny v rámci cvičení v určitém časovém sledu. Scénář se zpracovává zpravidla formou tabulky, která může obsahovat tyto položky:
viz Tabulka 10.1.
Tabulka 10.1: Vzor zjednodušeného formuláře pro přípravu časového scénáře cvičení
Poř. čís. |
Astro-čas (hh:mm) |
Operační čas (mm) |
Popis situace, jevu nebo činnosti, která nastala nebo má nastat |
Očekávaná činnosti cvičících, figurantů, resp. dalších účastníků cvičení |
Metodická poznámka např. pro řídícího cvičení |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 8 |
Poznámka:
Astro-čas = astronomický čas - skutečný čas, ve kterém bude úkol procvičován, zpravidla se uvádí ve tvaru hodina, minuta. U cvičení, které trvá více dnů je potřeba uvést rovněž datum.
Operační čas je čas odpočítávaný nebo připočítávaný k času zahájení cvičení, který je časem T=0. Uvádí se zpravidla v minutách, u déle trvajících cvičení je možné počítat v hodinách.
V obou případech je vhodné zvolit jednotný formát zadávání času.
[1] Zdroj: http://www.duden.de/rechtschreibung/Szenario#Bedeutung4
Součásti Plánu provedení cvičení může být rovněž ustanovení o přípravě cvičících, figurantů, rozhodčích a řídícího cvičení. Příprava na cvičení může individuální nebo společná. V rámci přípravy na cvičení se mohou účastníci seznámit s námětem cvičení, bezpečnostní situaci v území, kde bude probíhat cvičení apod. Účastníci cvičení mohou být vyzváni k přípravě potřebných pomůcek a podkladů.
Doporučuje se, aby cvičící nebyli seznamováni s podrobnostmi z Časového scénáře cvičení a způsoby hodnocení jejich činnosti.
Obsahem osobní (individuální) přípravy nebo společné přípravy na cvičení může být:
Příprava prostoru pro cvičení a organizace materiálního a technického zabezpečení
Pro řádný průběh cvičení je potřeba, zpravidla předem, připravit prostory pro činnost krizového štábu obce (pracoviště krizového štábu). Příprava se provádí v rozsahu potřeb zabezpečení cvičení a v závislosti na místních zvyklostech a ekonomických možnostech obce. Může zahrnovat:
Přípravu prostoru provedení cvičení zabezpečuje zpracovatelský tým podle pokynů řídícího cvičení s dostatečným časovým předstihem.