K likvidaci následků mimořádných událostí je v ČR vytvořen Integrovaný záchranný systém, dále jen „IZS“. IZS není instituce. Je to vymezení pravidel pro spolupráci, která se aplikují při přípravě na mimořádné události a při provádění záchranných a likvidačních prací.
Tato pravidla se vztahují na činnost orgánů veřejné správy, složek IZS, právnických a podnikajících fyzických osob a fyzických osob. Pro potřebu koordinace záchranných a likvidačních prací v místě zásahu je ustavena, ze zákona, funkce velitele zásahu. Rámcová struktura spolupráce je schematicky znázorněna na Obrázku 6.3.
Základní principy fungování IZS jsou upraveny zákonem [52]. Další podrobnosti pak různými prováděcími a metodickými předpisy [21,22,26,43].
Ústřední řízení záležitosti Integrovaného záchranného systému náleží Ministerstvu vnitra, [1] které plní v této oblasti zejména následující úkoly:
Ostatní úkoly v oblasti IZS plní MV cestou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (GŘ HZS ČR).
Složky IZS jsou instituce předurčené zejména k provádění záchranných a likvidačních prací při vzniku mimořádných událostí. Člení se na základní složky a ostatní složky [3] – viz Obrázek 6.4.
[1]§ 12 odst. 1 zákona č. 2/1969 Sb.
[2] v součinnosti s Ministerstvem zahraničních věcí
[3] § 4 zákona č. 239/2000 Sb.
Základními složkami IZS jsou:
Zařazení těchto institucí mezi základní složky IZS je spojeno s tím, že tyto složky nepřetržitě:
Potřeba provést neodkladný zásah v místě mimořádné události vyžaduje, aby základní složky IZS měly své síly a prostředky „rovnoměrně“ rozmístěny po celém území ČR a byly schopné je nasadit ve stanoveném časovém limitu, např. HZS ČR do 20 minut od přijetí tísňové zprávy.
Ostatními složkami IZS jsou
které lze využít k záchranným a likvidačním pracím.
V době krizových stavů se stávají ostatními složkami IZS také odborná zdravotnická zařízení pro poskytování specializované péče obyvatelstvu na úrovni fakultních nemocnic.
Ostatní složky IZS poskytují při záchranných a likvidačních pracích plánovanou pomoc na vyžádání [1].
Plánovanou pomocí ostatních složek IZS na vyžádání se rozumí, předem písemně dohodnutý způsob poskytnutí pomoci obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, krajskému úřadu, Ministerstvu vnitra nebo základním složkám IZS při provádění záchranných a likvidačních prací.
[1] § 21 zákona č. 239/2000 Sb.