Jsou zhotovená z dostupných prostředků např. dekontaminační systém žebříkového provedení, který využívá automobilového žebříku a cisternových automobilových stříkaček ke zkrápění osob nebo systém nouzové dekontaminační chodby, který je tvořen dvěma souběžně stojícími vozidly, mezi nimiž je vytvořena pomocí žebříků krytá chodba, ve které se provádí dekontaminace.
Jsou zhotovená pro provádění kryté dekontaminace osob. Zařízení jsou zpravidla vytápěna a k dekontaminaci je používána teplá voda. Odpadní voda se jímá a likviduje.
a) stanoviště dekontaminace osob SDO 1,
b) stanoviště dekontaminace osob SDO 2,
c) stanoviště hromadné dekontaminace osob ( SDO) - (nová zařízení, kterými jsou postupně vybavovány jednotlivé HZS krajů),
d) malou koupací soupravu MKS,
e) provizorní způsoby dekontaminace osob a zasahujících
Sestává ze třech stanů (6 x 6 x 3,3m), dekontaminačního pracoviště obsluhy a technologického zabezpečení.
Stan tvoří nosná válcová konstrukce, podlaha a plášť. Jsou ze snadno dekontaminovatelného materiálu. Celková délka soustavy je 18 m. Podélně jsou stany rozděleny zástěnou pro oddělenou dekontaminaci mužů a žen.
Prostor dekontaminace obsluhy tvoří 2 záchytné vany a dekontaminační sprcha.
Technologické vybavení tvoří:
Oproti SDO 1 se liší zkrácením doby uvedení stanoviště do pohotovostního stavu. Družstvo (1+5) je uvede do pohotovosti do 10 minut.
Stanoviště je tvořeno dvounápravovým přívěsem s výklopnými bočními vraty. Pod každými vraty je uložen stanový dílec, který se po otevření vrat rozvine a vytvoří tak pracovní prostor pro činnost dekontaminace. V přední části přívěsu je vytvořen technologický prostor pro obsluhu a v zadní části průchozí zařízení pro dekontaminaci obsluhy. Uprostřed přívěsu je prostor pro celý mokrý proces dekontaminace (sprchová část). Součástí stanoviště je záchytná jímka na odpadní kontaminovanou vodu.
Zařízení je určeno k provádění dekontaminace osob od chemických, biologických, radioaktivních látek i hygienické očistě osob.
Zařízení tvoří dvounápravový přívěs o rozměrech 7,5 x 2,5 m s výklopnými vraty (boky), ve kterém jsou uloženy dva stanové přístřešky o rozměrech 5 x 3 m. Po otevření bočních vrat se stanové dílce samovolně rozvinou a vzniknou tak dva samostatné stany. V přední části přívěsu je vytvořen technologický prostor pro obsluhu a v zadní části průchozí zařízení pro dekontaminaci obsluhy. Součástí stanoviště jsou záchytné jímky na odpadní kontaminovanou vodu. Ustavení a výstavbu provádí 1 družstvo cca 10 minut. Rychlost dekontaminace je cca 40 osob za hodinu. V zařízení je možno provádět také dekontaminaci zraněných osob.
Stanoviště hromadné dekontaminace osob ( SDO)
Malá koupací souprava slouží k ohřevu vody v polních podmínkách. Jedná se o prostředek k zajištění hygieny osob, který lze využít i k dekontaminaci. Voda může být do přístroje dopravována ručním čerpadlem z přírodního zdroje nebo může být přivedena z vodovodního řádu. K vytápění malé koupací soupravy je možné použít dřevo nebo naftu.
Malá koupací souprava
K provedení dekontaminace na místě zásahu je možno využít také standardní technické prostředky výbavy jednotek požární ochrany a vytvořit provizorní dekontaminační stanoviště.
Tato stanoviště se zpravidla zřizují při nebezpečí z prodlení, nedostatku speciálních prostředků a zařízení určených pro dekontaminaci, při velkém počtu kontaminovaných osob, nebo naopak při dekontaminaci pouze jednotlivců – zasahujících hasičů, nebo technických prostředků.
Dekontaminace na provizorních stanovištích bývá zpravidla jako prvotní. Slouží k hrubé očistě před dalšími stupni dekontaminace na specializovaných zařízeních nebo pracovištích, aby došlo k maximálnímu omezení rizika šíření kontaminantu v nezasaženém prostoru.
Výhody vytvoření provizorních dekontaminačních stanovišť:
Nevýhody provizorních dekontaminačních stanovišť:
Ad e 1) Jedním ze způsobu zřízení provizorního dekontaminačního stanoviště může být vytvoření prostoru – bazénu pomocí technických prostředků dostupných standardně v cisternových automobilových stříkačkách. Tento typ je vhodný zejména pro provizorní dekontaminaci malého počtu zasahujících hasičů, nebo technických prostředků.
Technické prostředky k vytvoření provizorního dekontaminačního stanoviště
Krok 1 vytváření dekontaminačního pracoviště
Krok 1 vytváření dekontaminačního pracoviště
Na rozdělovači uzavřeme pravé výtokové hrdlo a zbývajícími hrdly napustíme hadici B (Obr.51).
Krok 2 vytváření dekontaminačního pracoviště
Po napuštění hadice a urovnání tvaru uzavřeme výtoková hrdla rozdělovače a kruh překryjeme PVC plachtou (Obr.52).
Krok 3 vytváření dekontaminačního pracoviště
Volné okraje plachty zasuneme pod vytvořený kruh z hadic (Obr.53)
Krok 4 vytváření dekontaminačního pracoviště
Na volné pravé hrdlo rozdělovač napojíme hadici C s proudnicí (Obr.54).
Krok 5 vytváření dekontaminačního pracoviště
Vytvoření dekontaminačního roztoku v přepravce, nebo obdobném vhodném prostředku
Krok 6 vytváření dekontaminačního pracoviště
Provádění dekontaminace na provizorním dekontaminačním stanovišti
Provádění dekontaminace na provizorním dekontaminačním stanovišti
Vlastní oplach je nutno provádět s ohledem na vzniklé množství odpadní vody, kdy je velmi omezen ohraničující prostor. Z toho důvodu je nutné využit roztříštěného proudu, vodní mlhy, nebo vysokotlakého proudu. V případě velkého množství vzniku odpadní vody je nutno zajistit přečerpávání, nebo odebírání do sběrných nádob. Před pokládkou plachty PVC je nutno odstranit ostré předměty, které by mohly způsobit protržení.
Zjednodušený způsob vytvoření dekontaminačního pracoviště
Provádění dekontaminace na zjednodušeném provizorním dekontaminačním stanovišti
Provádění dekontaminace na zjednodušeném provizorním dekontaminačním stanovišti
Funkčnost i technické prostředky jsou shodné jako v prvém případě. Rozdíl je pouze v postupu při vytvoření kruhu z hadic. Rozdílná je výška vytvořeného kruhu (průměr jedné hadice) a tím menší ohraničený prostor pro odpadní vodu.
Ad e 2) Pro další způsob vytvoření provizorního dekontaminačního stanoviště můžeme využít nastavovacích žebříků a plachty. Výhodou této konstrukce je větší možnost zadržování odpadní vody a větší prostor. Nevýhodou je zhoršená pohyblivost při vstupu a výstupu z prostoru vlivem výšky stanoviště. Odpadní voda by měla být také průběžně odčerpávána nebo odebírána, aby se nehromadila v nádrži, čímž by docházelo opět ke kontaminaci již očištěného obleku, nebo prostředku.
Na zem rozprostřeme podkladní plachtu PVC z důvodu snížení rizika průrazu dna záchytné nádrže. Jednotlivé díly nastavovacího žebříku postavíme na hranu (štěřinu) a vytvoříme čtverec. V rozích díly k sobě fixujeme pomocí hadicových držáků, nebo pracovních lan.
Krok 1 vytváření dekontaminačního pracoviště s pomocí žebříků
Jednotlivé díly žebříků můžeme vyztužit pomocí hadice B, kterou propleteme ve dvou řadách mezi příčlemi.
Krok 2 vytváření dekontaminačního pracoviště s pomocí žebříků
Do vytvořené nosné konstrukce pomocí žebříků vložíme druhou PVC plachu. Její okraje můžeme nechat volně přeložené k zemi, nebo je pomocí např. smotaných hadic zatížit, popř. fixovat pomocí pružných upínáku s háčky ke konstrukci.
Krok 3 vytváření dekontaminačního pracoviště s pomocí žebříků
Krok 3 vytváření dekontaminačního pracoviště s pomocí žebříků
Krok 3 vytváření dekontaminačního pracoviště s pomocí žebříků
Krok 3 vytváření dekontaminačního pracoviště s pomocí žebříků
Ad e 3) Další možností vytvoření provizorního dekontaminačního stanoviště určené zejména pro dekontaminaci zasažených civilních osob je využití cisternových automobilových stříkaček a nastavovacích žebříků.
Tento typ provizorní dekontaminace je spíše směrován k využití při větším počtu kontaminovaných osob a prostředků. U tohoto systému je velmi omezená možnost jímání odpadní vody. Z tohoto důvodu je využití tohoto systému zejména v případech, kdy je možno kontaminovanou vodu ředěním spláchnout do kanalizace. Toto rozhodnutí vydává velitel zásahu, zpravidla po odborných konzultacích. Nevýhodou tohoto systému může být také dostupnost pouze studené vody, zejména s ohledem na klimatické a povětrnostní podmínky okolí.
Cisternové automobilové stříkačky odstavíme vedle sebe s odstupem na šířku 2/3 spojených dvou dílů nastavovacího žebříku. Provedeme spojení vždy dvou dílů nastavovacího žebříku do sebe a následně je umístíme na nástavbu CAS.
Krok 1 vytváření provizorního dekontaminačního stanoviště s využitím CAS
Krok 1 vytváření provizorního dekontaminačního stanoviště s využitím CAS
Pomocí hadic C 52 si vytvoříme vedení z CAS a na příčle žebříků cca u prostřed umístíme rozprašovací proudnice, které fixujeme k žebříkům pomocí vazáků.
Krok 1 vytváření provizorního dekontaminačního stanoviště s využitím CAS2
Krok 2 vytváření provizorního dekontaminačního stanoviště s využitím CAS
Zavodníme vedení a upravíme množství vody a směr proudu na proudnicích. V případě potřeby fixujme vedení ke konstrukci žebříků a CAS. Ve chvíli, kdy nastavíme proudnice do požadované polohy a efektu dodávky vody pro účinnou dekontaminaci můžeme provést zakrytí plachtou PVC.
Krok 3 vytváření provizorního dekontaminačního stanoviště s využitím CAS
Krok 1 vytváření provizorního dekontaminačního stanoviště s využitím CAS3