Humanitární pomoc je souhrn opatření v materiální, duchovní, zdravotní, sociální a právní pomoci, které poskytují jednotlivci, skupiny, spolky, státní i nestátní organizace ve prospěch obyvatelstva, které je postiženo mimořádnou událostí nebo krizovou situací. Je organizována s cílem zlepšit životní podmínky postiženého obyvatelstva a zmírnit jeho utrpení. Je poskytována bezplatně.
Humanitární pomoc organizuje a koordinuje HZS ČR a na jejím zajištění spolupracují církevní, humanitární a charitativní organizace.
Humanitární pomoc je také řešena v zákoně o hospodářských opatření pro krizové stavy. Zde jsou vymezeny zásoby pro humanitární pomoc, které jsou součástí systému nouzového hospodářství a jsou vytvářeny Správou státních hmotných rezerv. O vydání materiálu rozhoduje předseda SSHR na základě požadavku krajského úřadu nebo ORP. [20]
Pro zabezpečení humanitární pomoci je u HZS Moravskoslezského kraje vytvořena „Norma materiálu humanitární pomoci územních odborů“. Norma obsahuje materiál v sedmi základních skupinách:
Norma vyjadřuje cílový stav pro regulaci množství nabízeného materiálu k doplňování normy a pro opětovné doplnění materiálu po jeho výdeji k řešení mimořádné události nebo krizové situace.
Doplňování materiálu především k ošacení je prováděno postupnými kroky a to především materiálem, u něhož bylo celními úřady vysloveno propadnutí nebo zabrání zboží při provádění dozoru v rámci dohledu nad ochranou spotřebitele. Z tohoto materiálu jsou odstraňovány ochranné známky a takto upravený je předáván ČČK Ostrava a uložen ve skladech Územních odborů HZS kraje.