Povodňovými zabezpečovacími pracemi jsou technická opatření prováděná při nebezpečí povodně a za povodně ke zmírnění průběhu povodně a jejích škodlivých následků. Povodňové zabezpečovací práce zajišťují správci vodních toků na vodních tocích a vlastníci dotčených objektů, případně další subjekty podle povodňových plánů nebo na příkaz povodňových orgánů.
Starosta obce (povodňový orgán) po dohodě s velitelem místní jednotky SDH obce stanoví způsob a rozsah zajištění povodňových zabezpečovacích prací, na kterých se bude místní jednotka podílet.
Mezi povodňové zabezpečovací práce, na kterých se mohou podílet JSDHO, patří:
Povodňovými záchrannými pracemi jsou technická a organizační opatření prováděná za povodně v bezprostředně ohrožených nebo již zaplavených územích k záchraně životů a majetku, zejména ochrana a evakuace obyvatelstva z těchto území, péče o ně po nezbytně nutnou dobu, zachraňování majetku a jeho přemístění mimo ohrožené území. Povodňové záchranné práce v případech, kdy jsou ohroženy lidské životy, nebo hospodářské zájmy, jimiž jsou doprava, zásobování, spoje a zdravotnictví, zajišťují povodňové orgány ve spolupráci se složkami IZS.
V rámci záchranných prací provádí jednotka SDHO zejména:
V rámci likvidačních prací, které organizují povodňové orgány, se může jednotka SDH obce podílet na:
K likvidačním pracím patří také vysoušení zdiva. K tomu lze využít elektrické kondenzační vysoušeče nebo teplovzdušná topidla. Zásady jejich použití jsou uvedeny v příloze č. 1. V případě kondenzačních vysoušečů se vysoušené prostory uzavírají, v případě nasazení teplovzdušných agregátů se naopak prostory větrají. Vysoušeče zdiva je možné zapůjčit na základě požadavku obce u hasičského záchranného sboru (HZS) kraje pro občany v obci nebo osoby, které se nezabývají podnikáním. Vysoušeče je možné poskytnout pouze k zajištění výkonu státní správy v přenesené působnosti nebo pro účely sociální, humanitární, požární ochrany, ochrany obyvatelstva nebo integrovaného záchranného systému. Část vysoušečů je umístěna na požárních stanicích HZS krajů, většina poté ve skladech Základny logistiky Olomouc (např. Drahanovice, Hluboká nad Vltavou). Na obrázku 2-4 jsou znázorněny vysoušeče a jejich umístění ve skladech.
Uložení vysoušečů ve skladech Základny logistiky
Uložení vysoušečů ve skladech Základny logistiky
Kondenzační vysoušeč
Při své činnosti musí jednotky SDH obce počítat zejména s následujícími zvláštnostmi:
např. únik nebezpečných látek do vody, havárie technologického zařízení,