V České republice existují sdružení občanů, která mohou pomoci obcím řešit mimořádné události a ochranu obyvatelstva. Jde zejména o Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Národní společnost Červeného kříže, Českou hasičskou jednotu, Moravskou hasičskou jednotu a humanitární organizace. Tato občanská sdružení mají ve svých stanovách uvedeno, že budou pomáhat veřejnosti, zejména obcím při plnění úkolů ochrany obyvatelstva, požární ochrany a řešení mimořádných událostí.
Pro obce jsou významná především ta občanská sdružení, která mají velkou členskou základnu a místní organizace v co největším počtu obcí (např. Sdružená hasičů Čech. Moravy a Slezska, Český Červený kříž).
Právní vztah těchto občanských sdružení k obcím je stejný jako jiných občanských sdružení. Pokud tedy členové občanských sdružení působících na úseku požární ochrany chtějí při své činnosti pro občanské sdružení užívat prostory zbrojnice, požární techniku a věcné prostředky jednotky SDH obce, které jsou vlastnictvím obce, musí mít s obcí uzavřenou smlouvu, která upravuje podmínky užívání majetku obce těmito sdruženími. Smluvně musí být ošetřen i případ, kdy vlastníkem požární techniky nebo věcného prostředku, které jednotka SDH obce užívá při své činnosti, je občanské sdružení.
Občanským sdružením, veřejně prospěšným organizacím a jiným orgánům a organizacím vykonávajícím činnosti ve prospěch obce může být poskytována dotace. Poskytování dotace je vhodné nejen z hlediska spolupráce při zajištění akceschopnosti jednotky, ale i pro zajištění společenského života v obci. Zpravidla drtivá většina členů jednotky jsou zároveň členy těchto občanských sdružení. Občanská sdružení působící na úseku požární ochrany zároveň vyvíjení činnost v prevenci kriminality dětí a mládeže, kdy těmto nabízí různé volnočasové aktivity. Z účetního hlediska je zapotřebí striktně odlišovat finance vynakládané obcí na činnost jednotky SDH obce a finance poskytované občanským sdružením na úseku požární ochrany na jejich činnost v rámci dotací z obce.
Občanská sdružení, veřejně prospěšné organizace a jiné orgány a organizace pomáhají zejména tím, že:
a) poskytují pomoc při vyhledávání členů jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí,
b) podílejí se na odborné přípravě členů jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí,
c) podílejí se na preventivně výchovné činnosti mezi občany a mládeží
Jedná se o pomoc při vyhledávání členů jednotek, včetně jejich diferenciace na členy plnící úkoly při hašení požárů či provádění záchranných a likvidačních prací a na členy působící v oblasti ochrany obyvatelstva.
Na odborné přípravě členů jednotek sboru dobrovolných hasičů obce se podílí kromě hasičských záchranných sborů krajů i vzdělávací zařízení občanských sdružení. V rámci Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska jde o ústřední hasičské školy v Jánských Koupelích a Bílých Poličanech (po souhlasu MV-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru).
V těchto kursech zaměřených nejen na činnost jednotek SDH obcí (kursy techniků ochrany obyvatelstva), ale i na činnost obcí při řešení mimořádných událostí (kursy specialistů ochrany obyvatelstva) či na preventivně výchovnou činnost (kursy preventistů ochrany obyvatelstva) se mohou připravovat členové SDH, i další osoby potřebné v obci pro řešení uvedené problematiky (starostové, pracovníci a členové orgánů obcí, učitelé atd.)
Vzhledem k možnostem vzdělávat se v ústředních hasičských školách nejen v oblasti požární ochrany jde o využití členů jednotek SDH obcí (techniků ochrany obyvatelstva) provádět preventivně výchovnou činnost i v oblasti ochrany obyvatelstva a řešení mimořádných událostí. Možnosti provádění preventivně výchovné činnosti jsou nastíněny v kapitole 1.3. Zásady a formy preventivně výchovné činnosti.