Obsahem preventivně výchovné činnosti k tomuto tématu je stručná charakteristika terorismu, činnost obyvatelstva v případě teroristického útoku a některé možné konkrétní projevy teroristů nebo kriminálních a jiných živlů jako např. anonymní oznámení o hrozbě výbuchu (bomba), obdržení podezřelé poštovní zásilky, nález podezřelého předmětu.
Vhodné zdroje pro přípravu instruktora (lektora)
Vstupní informace
Terorismus je násilné jednání, kterým se určitá skupina snaží prosadit své názory silou, zastrašováním a násilím. Projevuje se nejčastěji útoky na civilní cíle se záměrem co nejvíce vyděsit obyvatelstvo a způsobit co největší škody.
Cílem teroristů je upozornit na sebe, zastrašit a uškodit tak, aby to otřáslo veřejným míněním. Proto se zaměřují na místa, kde mohou zasáhnout co nejvíce osob (hustě zalidněná velká města, dopravní infrastruktura, turistická centra) nebo způsobit co největší škody a to nejen materiální, ale i kulturní, historické apod.
Teroristé často používají výbušniny, střelné zbraně, berou rukojmí, zakládají požáry, ale také používají nové prostředky a zbraně, např. použití sarinu v tokijském metru nebo použití antraxu v poštovních zásilkách v USA.
Útoky teroristů jsou většinou nepředvídatelné, a proto se opatření k ochraně obyvatelstva dělají až po útoku.
Například po použití výbušnin jde o:
Teroristické útoky jsou vedeny na místa, kde mohou způsobit co největší škody nejen na majetku, ale především na obyvatelstvu. Následný zásah složek integrovaného záchranného systému bude velmi složitý. Dá se předpokládat velký počet zasahujících sil a prostředků, postižení značného počtu osob ( mrtví a ranění), panika, lidi budou chtít informace o tom co mají dělat. V této situaci bude záležet na tom jak se v takovém případě zachová každý kdo se nachází v místě útoku nebo v jeho blízkosti.
1. Jak bychom se měli zachovat, pokud přežijeme teroristický útok a jsme bez zranění?
Odpověď:
2. Přežili jsme útok, nehrozí nám bezprostředně nebezpečí, ale nevíme co dělat. Jak si pomůžeme?
Odpověď:
3. Pokud jsme toho schopni, jak můžeme pomoci zasahujícím hasičům a záchranářům?
Odpověď:
Některá ohrožení nemusí být způsobena přímo teroristy, ale i jinak nebezpečnými lidmi, které může uspokojovat lidský strach, chtějí se mstít nebo „jen“ na sebe upozornit své vrstevníky. Jedná se např. o:
Nález podezřelého předmětu nebo nevybuchlé munice
Na veřejně přístupném místě (prostředky veřejné dopravy, nádraží, čekárna na úřadě nebo ve zdravotnickém zařízení atd.) je umístěn podezřelý předmět, k němuž se nikdo nehlásí a mohl by být nebezpečný. Vedle nebezpečných chemických, biologických nebo radioaktivních látek by se mohlo jednat o tzv. nástražné výbušné systémy, a to jak časované nebo sestavené tak, aby vybuchly při nárazu, doteku nebo prostřednictvím rádiového signálu. Stejně tak je možné, např. při stavebních pracích, narazit na nevybuchlou munici.
4. Jestliže se s takovým předmětem setkáme jak v takovém případě postupovat?
Odpověď:
Podezřelá poštovní zásilka (dopis, balíček)
Určit, zda jde o podezřelou poštovní zásilku, či ne je složité. Je nutné zvážit skutečnosti, které mohou vést k názoru, že se jedná o podezřelou zásilku. Takovým znakem může být to, že se jedná o předmět od neznámého či anonymního odesílatele s podezřelým rukopisem či výhrůžným textem na zásilce, zapáchající zásilku nebo zásilku, z níž trčí dráty nebo se ozývá podivné tikání. Při otevření zásilky to může být např. podezřelá sypká hmota nebo jakýkoliv podezřelý předmět.
5. Jestliže se dostaneme do kontaktu s takovou zásilkou, co budeme dělat?
Odpověď:
Anonymní oznámení o uložení bomby
Většinou jde anonymní oznámení na Policii, HZS nebo vedení (správci) dotčeného objektu (např. ředitele školy). Policie ČR prověřuje, zda je anonymní oznámení skutečné nebo falešné. Pokud je podezření, že nejde jen o falešný poplach (typické pro školy v době konání písemných prací) organizuje Policie ve spolupráci s hasiči evakuaci budovy.
6. Pokud se v této budově nacházíme jak bychom se měli chovat?
Odpověď:
Na internetových stránkách Hasičského záchranného sboru ČR [69] jsou uveřejněny letáky „ Podezřelé zavazadlo-metro“, „Podezřelé zavazadlo-vlak“.