Obsahem preventivně výchovné činnosti k tomuto tématu je problematika ochrany obyvatelstva při vichřici, orkánu, blesku, silných mrazech a sněhové kalamitě.
Vhodné zdroje pro přípravu instruktora (lektora)
Úvod
Některé prvky počasí mohou ohrozit životy, zdraví a majetek obyvatelstva. Patří zde např. silný vítr, sucho, extrémní chlad či vedro nebo blesk.
Vstupní informace k silnému větru:
Vítr sám o sobě nepředstavuje pro člověka bezprostřední nebezpečí. Nebezpečný se stává se zvyšováním své síly a rychlosti zejména tím, že působí na předměty a objekty v okolí člověka. Může lámat větve, vyvracet stromy, ničit budovy, elektrická vedení, telefonní linky apod. Například v roce 2004 postihla mimořádně ničivá vichřice území Moravskoslezského kraje a Olomouckého kraje a zpustošila i část Tater na Slovensku.
Vítr začíná dělat škody od rychlosti 20 m/s (cca 72 km/hod). Při rychlosti 44 m/s (cca 160 km/hod) může být člověk vyzdvižen a nesen větrem.
Otázky pro účastníky
1. Jak se můžeme dozvědět, že hrozí vichřice?
Odpověď:
2. Co bychom měli udělat při výstrahách vzniku vichřice nebo orkánu?
Odpověď:
3. Co dělat nebo nedělat, když nás vichřice zastihne venku?
Odpověď:
4. Co dělat nebo nedělat, když nás vichřice zastihne v autě?
Odpověď:
Vstupní informace k silným mrazům
Dlouhotrvající silné mrazy, to jsou teploty od minus 12oC a nižší, znamenají ohrožení obyvatelstva, které může vést až k úmrtí v důsledku podchlazení. Mráz může způsobit zdravotní problémy zejména seniorům, dětem a nemocným lidem, ale ohroženi jsou i řidiči z důvodu vzniku náledí.
5. Jak se chránit při silných mrazech pokud je nutné vyjít ven?
Odpověď:
Vstupní informace k sněhové kalamitě
Intenzivní sněžení, podobně jako slabší sněžení spojené s větrem, je nebezpečný povětrnostní jev. Nová sněhová pokrývka i navátý sníh vedou ke zhoršení sjízdnosti komunikací a ke sněhovým kalamitám, které ovlivňují dopravu všeho druhu.
6. Jak se dozvíme, že hrozí sněhová kalamita?
Odpověď:
7. Jaká opatření by měl udělat řidič, který potřebuje nutně jet a ví, že hrozí sněhová kalamita?
Odpověď:
8. Na co bychom si měli dát pozor všichni při chůzi venku?
Odpověď:
Vstupní informace k blesku
Elektrické výboje (blesky) představují rizikový faktor všech bouřek. Za bouřky není žádné místo absolutně bezpečné, existují jen místa poměrně bezpečná (například dobře uzemněné zděné, kamenné nebo železobetonové budovy nebo automobily s uzavřenou plechovou karosérií), a naopak jsou místa vysloveně riziková.
Základním pravidlem je skutečnost, že blesk postupuje cestou nejmenšího odporu, tedy hledá si co nejvodivější cestu do země. Proto nejčastěji zasáhne nejvyšší nebo nejvíce vodivé objekty v krajině. Toto však není absolutním pravidlem, často totiž nelze odhadnout, jaká dráha bude pro blesk nejvýhodnější.
Obecně však platí, že během bouřky bychom se měli vyvarovat situaci, při které se člověk stává doslova hromosvodem (ať již z důvodu nejvyšší polohy v okolí či z důvodu zvyšování své vodivosti). Situace se stává nebezpečnou v okamžiku, kdy jsou již vidět jednotlivé blesky, přičemž akutní nebezpečí začíná hrozit, když je slyšet i hřmění. Riziko je tím větší, čím kratší je čas mezi okamžikem výboje blesku a okamžikem zahřmění a čím hlasitější je zahřmění. Zásady opatrnosti platí rovněž tehdy, když se bouřka jeví jako relativně vzdálená (zejména po předcházejících vydatných srážkách, kdy se může zdát, že bouřka již odchází). Bezpečnostní pravidla je vhodné zachovávat po dobu alespoň 20 až 30 minut od posledního blesku či zahřmění.
9. Jsme v otevřené krajině a zastihne nás bouřka. Co uděláme pro svoji ochranu?
Odpověď:
10. Co bychom neměli dělat při bouřce v otevřené krajině?
Odpověď:
11. Co udělat pro svoji ochranu při bouřce doma?
Odpověď:
12. Co bychom neměli dělat při bouřce doma?
Odpověď:
13. Co udělat pro svoji ochranu při bouřce v automobilu?
Odpověď:
14. Proč dávat pozor při výstupu z auta?
Odpověď:
Na internetových stránkách hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje [65] je přístupný leták „Orkán, tornádo. Jak se chránit a co dělat“.
Vážení občané,
vzhledem ke zvyšující se hrozbě vichřice, která může zasáhnout i naši obec doporučujeme preventivně zajistit okna a dveře.
Odstraňte nebo upevněte volně položené předměty např. květináče, zahradní nábytek, které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí. Zvláštní pozornost věnujte volně ležícím plechům, skleněným výplním nebo jiným pevným a ostrým předmětům, které při vichřici mohou způsobit vážná zranění.
Pokud Vás vichřice zastihne venku, snažte se schovat v nejbližší budově a v ní přečkat největší nápor větru. Nejlepším úkrytem je sklep pod úrovní terénu. Neschovávejte se pod stromy, nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny, jako jsou tašky nebo plechy. Pozor také na stržené elektrické vedení.
V případě ohrožení volejte čísla tísňového volání 112, 150, popř. 158. Při zranění volejte linku 155. Dbejte na vlastní bezpečnosti a bezpečnosti svých blízkých.