Obsahem preventivně výchovné činnosti k tomuto tématu je prevence vzniku požárů v domácnostech, povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany, ukládání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, zásady požární bezpečnosti při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů, instalaci a zásady použití přenosných hasicích přístrojů, instalaci a funkci automatických hlásičů požárů, péče o spalinové cesty (komíny). Dále zde mohou být zařazeny zásady činnosti v případě vzniku požáru v domácnosti, možné problémy hasičů při zásahu z důvodu nesprávného parkování, případy požárů vozidel a jejich předcházení, prevence vzniku požárů při dlouhotrvajícím suchu a jiné.

Vhodné zdroje pro přípravu instruktora (lektora)

  • Text z metodického manuálu pro přípravu preventistů ochrany obyvatelstva, kapitola 4 - / Povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany/ základní povinnosti fyzických osob, činnosti, které jsou fyzickým osobám zakázány/, /Ukládání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek/, /Zásady požární bezpečnosti při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů/, / Zásady požární bezpečnosti při provozu komínů a kouřovodů/,
  • texty k tématům: požáry v domácnostech, požární ochrana staveb, přenosné hasicí přístroje, autonomní hlásiče požárů, požár motorových vozidel [62],
  • webové stránky s uvedením letáků: „Aby doma nehořelo“, „Co dělat v případě požáru“, „Požár v domě“, „Hasicí přístroje“, „Hlásiče požárů“, „ Co jsou hlásiče požárů“,“Instalace hlásičů požárů v v nových rodinných domech a bytech“, „Hlásiče požárů – instalace“, „ Péče o spalinové cesty“, „Nesprávné parkování“, „Požár motorových vozidel“, „Požáry motorových vozidel s LPG“ [63],
  • Video „Štěstí přeje připraveným“ vydané MV- GŘ HZS ČR v roce 2007 nebo 2008, kapitoly „Požár v domě“, „Kamna“, „Komíny“, „LPG“, „Propan“, „Vypalování trávy“ a „Hlásiče kouře“.

Poznámka: Video „Štěstí přeje připraveným“ je k dispozici u hasičských záchranných sborů, v rámci SH ČMS, na ZŠ a SŠ.

PŘÍKLADY

a) Instruktáž k instalaci hlásičů požárů v nových rodinných domech a bytech

Při plánování instruktáže vybrat vhodné místo v obci. Pokud je to možné vybrat a dohodnout možnost provedení instruktáže v novém tzv. ukázkovém bytě nebo rodinném domě. Pokud to možné není použít pro instruktáže konkrétní hlásič (hlásiče) a schémata bytů či rodinných domů. To lze praktikovat i v průběhu dnů otevřených dveří

Vlastní instruktáž

1. Vstupní informace:

Vyhláška č.23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb, stanoví, že domácnosti v nových objektech (tedy schválených po 1. 7. 2008) musí být vybaveny autonomními hlásiči kouře („hlásičem požáru“)

Pokud se bude "hlásič požáru" pořizovat do nové stavby, měl by jej, v souladu s projektovou dokumentací stavby, nainstalovat vyškolený odborník. Ten jeho instalaci musí ještě před začátkem užívání stavby prokázat stavebnímu úřadu, a to předložením dokladů o montáži a funkčnosti.

I když se povinné vybavení požárními hlásiči týká pouze nových či nově rekonstruovaných staveb doporučuje se občanům, aby si "hlásiče požáru" pořídili do všech domácností.

2. Ukázat a popsat hlásič požáru (alespoň jedno zařízení) s následující informací

Autonomní "hlásič požáru" je jednoduché zařízení, které obsahuje v jedné „krabičce“ o průměru cca 12 cm všechny komponenty potřebné pro spolehlivou detekci kouře a vyvolání poplachu optickou a zejména akustickou signalizací, která nás v případě požáru spolehlivě probudí, popř. upozorní sousedy, že něco není v pořádku.

"Hlásič požáru" dokáže fungovat tzv. "autonomně", tedy nezávisle na jiných zdrojích elektrické energie, neboť k napájení postačí běžné dostupné alkalické baterie (ukázat kde jsou umístěny).

3. Pořízení výrobku

"Hlásič požáru" musí odpovídat technickým normám, měla by tedy na něm být značka "CE" (ukázat), která garantuje, že výrobek odpovídá evropským harmonizovaným normám. Důležité je kupovat výrobek se srozumitelným návodem k instalaci a použití v českém jazyce (ukázat text). Cena hlásiče požáru se pohybuje v řádech stokorun.

4. Vyhledání místa pro hlásič požáru

a) v rodinném domě (ukázat v rodinném domě nebo na jeho schématu)

Nejdříve vyhledáme místo pro umístění hlásiče požárů v části vedoucí k východu z rodinného domu, např. schodiště ve vícepodlažním domě. Dáváme pozor, abychom našli místo přibližně uprostřed stropu (minimální hranice je 60 cm od stěny) a od podlahy nesmí být více než 6m.

Pokud se rozhodneme instalovat další hlásiče požárů je optimální jejich umístění na každém podlaží a tam kde je možnost vzniku požáru vyšší např. dílna nebo garáž. Ideální je mít hlásič požárů v každé obytné místnosti. Výběr místa je stejný, jak již bylo zmíněno, to je uprostřed stropu a nejvýše 6m od podlahy.

"Hlásiče požáru" není vhodné umísťovat v blízkosti ventilátorů, svítidel nebo jiných zdrojů tepla, ani ve vrcholech půdních prostorů střech a v prostorách prašných či velmi vlhkých (koupelny).

b) v bytě (ukázat v bytě nebo na jeho schématu)

Nejdříve vyhledáme místo pro umístění hlásiče požárů v části vedoucí k východu z bytu (např. předsíň).

Pokud se rozhodneme instalovat další hlásiče požárů je optimální jejich umístění v každé obytné místnosti nebo několika místnostech.

Jedná-li se o byt v rodinném domě s podlahovou plochou větší než 150 m2 nebo v mezonetových bytech, musí být hlásič požáru umístěn také v jiné vhodné části bytu (ložnice, obývací pokoj).

U bytů dáváme pozor, abychom našli místo přibližně uprostřed stropu (minimální hranice je 60 cm od stěny) a od podlahy nesmí být více než 6m. "Hlásiče požáru" není vhodné umísťovat v blízkosti ventilátorů, svítidel nebo jiných zdrojů tepla, ani ve vrcholech půdních prostorů střech a v prostorách prašných či velmi vlhkých (koupelny).

5. Instalace autonomního "hlásiče požáru"

Při instalaci se postupuje podle návodu výrobce (ukázat popř. přečíst návod). Hlásič požárů se přichycuje vruty.

Poznámka: instruktáž je možné doplnit promítnutím videoklipu „Hlásič kouře“(vhodné při Dnu otevřených dveří)

b) Beseda s občany na téma „ Nejčastější místa vzniku a činnosti, které jsou příčinou požárů“

Úvod

Více než polovina požárů bytového domovního fondu vzniká přímo v bytech a necelá jedna sedmina pak ve sklepních prostorách a dalších nebytových částech domů. Příčinami těchto neštěstí a velkých materiálních škod je nejčastěji nevyhovující technický stav zařízení používaných v domácnostech, nedodržovaní pravidel jejich bezpečného užívání nebo nesprávná činnost.

Značný počet požárů je způsobený dětmi. Děti si neuvědomují, jaké mohou jejich hrou vzniknout následky. Proto ten, kdo je povinen vykonávat dohled nad dětmi, je povinen dbát, aby svým jednáním nezpůsobily požár.

Svou nedbalostí nebo nebezpečnou činností mohou ohrozit požárem své sousedy také starší nebo přestárlé osoby, zejména s omezenou pohyblivostí nebo duševně nemocní, sociálně slabší skupiny, nebo přímo osoby se sklony k sociálně patologickému chování (bezdomovci, narkomani apod.).

Přitom právě tyto osoby mohou obývat byty nebo vnikat do nebytových částí domů, ve kterých neúnosně hromadí hořlavé materiály případně provádějí jiné nebezpečné činnosti (nelegální výrobu omamných látek, apod.).

Nejčastěji však požáry vznikají při běžných činnostech, jakými jsou např. vaření, kouření, kutilství, vánoční a jiné výzdoby bytů apod. K předcházení vzniku požárů, snížení jejich počtu a následků je potřeba si uvědomit a domyslet rizika našeho počínání.

Otázky pro účastníky

1. Ve kterých místech v domácnosti může nejčastěji dojít k požáru?

Odpověď:

  • kuchyň, koupelna, obytné místnosti, chodba, balkón

2. U jakých činností v kuchyni je potřeba si dávat pozor?

Odpověď:

  • vaření, pečení, fritování, používání toustovače a rychlovarné konvice
  • rozmrazování chladničky a ledničky

3. Co dělat nebo nedělat při vaření?

Odpověď:

  • při vaření neodcházet od sporáku (např. když někdo zazvoní u dveří, ale i při volání mobilu - raději přerušit činnost),
  • nenechat bez dozoru toustovače, rychlovarné konvice, fritovací hrnce,
  • neumísťovat hořlavé předměty blízko otevřeného ohně (např. utěrka visící v blízkosti sporáku),
  • rozpálené varné nádoby odkládat jen na nehořlavé, tepelně odizolované podložky,
  • dbát na správně nastavenou teplotní hranici (pozor např. na vysoký plamen hořáku vzhledem k velikosti varné nádoby nebo na spálení nádoby při nedostatku vody),
  • nepoužívat nevhodné, staré nebo znečištěné oleje s nízkým bodem vzplanutí,
  • dbát na dostatečné množství oleje v lázni,
  • vždy zkontrolovat dostatek vody v rychlovarné konvici.

4. Co dělat nebo nedělat jestliže vzplane olej nebo tuk při smažení?

Odpověď:

  • ihned vypnout ohřívání, zamezit přístup vzduchu přiklopením pokličkou nebo jiným nehořlavým předmětem (např. plechem na pečení). Nikdy nehasit litím vody! Došlo by k prudkému rozstříknutí hořící kapaliny a možnosti rozšíření požáru na další předměty, případně vážnému poranění osob v okolí.

5. Co dělat nebo nedělat jestliže začne doutnat nebo přímo plamenně hořet elektrospotřebič?

Odpověď:

  • vypnout ze zásuvky, uhasit vhodným hasicí přístrojem (nikoli vodním nebo vodou). V krajním případě udusit plameny, tj. omezit přístup kyslíku přehozením nejlépe nehořlavé textilie (dnes jsou k dostání roušky, chňapky apod.). Postačí vlněná deka, ne syntetické textilie!

6. Na co nezapomínat v kuchyni když zrovna nevaříme?

Odpověď:

  • dbát na pravidelnou údržbu odsavačů par a vzduchotechnických výústků a odstraňovat usazené nečistoty a prach,
  • spotřebiče, které nemusí být trvale zapojeny do sítě vytáhnout ze zásuvky (rychlovarné konvice, toustovače, fritovací hrnce),
  • odstraňovat nánosy tuku a mastnoty z blízkosti sporáku,
  • pravidelně kontrolovat technický stav spotřebičů.

7. Jak postupovat, čeho se vyvarovat a na co dbát u chladniček a ledniček?

Odpověď:

  • udržovat v čistotě zadní stěnu ledničky, kde dochází k zachytávání prachu a mastných nečistot na rozvodných mřížkách,
  • před rozmrazováním nebo mytím vypnout ze zásuvky,
  • neprovádět rozmrazování chladničky a mrazničky otevřeným plamenem nebo umístěním tepelného spotřebiče dovnitř zařízení (nepoužívat fény apod.),
  • rozmrazování lze provést umístěním nádoby s horkou vodou a jejím častým vyměňováním.

8. U jakých činností v koupelně je potřeba si dávat pozor?

Odpověď:

  • jde zejména o dodržování bezpečné vzdálenosti od infrazářičů (nezakrývat infrazářiče ručníkem při jeho sušení apod.).

9. Které činnosti by mohly být příčinou vzniku požáru v obytných místnostech?

Odpověď:

  • topení,
  • používání elektrospotřebičů,
  • používání otevřeného plamene (svíčky, kouření).

10. Jak správně používat kamna na pevná paliva?

Odpověď:

  • používat výhradně topiva určené pro dané topidlo, netopit v nich např. odpady nebo plasty,
  • kamna nezapalovat pomocí vysoce hořlavých látek (např. benzínu),
  • neumísťovat do blízkosti topidel žádné hořlavé látky - žhavé částice odlétající z topidla mohou velice snadno zapálit dřevo či papír uskladněný v blízkosti kamen,
  • dodržovat bezpečnou vzdálenost od hořlavých hmot např. u kamen na pevná paliva a dřevo 50 cm a u krbů na dřevo 80 cm ve směru hlavního sálání,
  • odkládat popel do popelnic nebo jiných nádob z kovu – žhavý popel v plastových nádobách na odpad a kontejnerech bývá často příčinou požáru.

11. Jak správně skladovat pevná paliva (uhlí, dřevní hmota)?

Odpověď:

  • kontrolovat skladování paliva a to hlavně uhlí i zbytků dřevní hmoty např. pilin a kůry, kde hrozí nebezpečí samovznícení (Proces samovznícení uhlí podporuje skladování ve větších hromadách - kritická hranice je 1,5 m výšky, dále vlhkost, nestejnoměrná zrnitost a přítomnost zbytků dřeva a pilin).
  • před naskladněním skladovací plochy musí být tato řádně vyčištěna a nesmí být navlhlá, stěny uhelny řádně omítnuté, protože např. cihlová drť prokazatelně urychluje proces samovznícení,
  • uhlí skladovat odděleně od ostatních paliv a vždy zvlášť novou navážku od staré, v jeho blízkosti zamezit umístění zdrojů tepla – rozvody trubek od topení, páry nebo teplé vody,
  • pozor dávat také na zatékání vody do uskladněného paliva,
  • při naskladnění nově dovezeného paliva kontrolovat, zda nedochází k nárůstu teploty. Kontroly by měly probíhat u nově dovezeného paliva každý den, později v týdenních intervalech. Samovznícení se projeví vytvářením vodní páry, dýmu nebo zvýšením teploty;
  • při prvním zpozorování zvyšující se teploty provést ochlazení uhlí přeházením nebo přenesením na volné místo, kde se rozestře do vrstvy vysoké 0,25 – 0,5 m a nechá vychladnout.

 12. Jak správně používat elektrospotřebiče?

Odpověď:

  • žehličku odkládat jen na nehořlavé, tepelně odizolované podložky,
  • jestliže se přehřívá zásuvka nebo je cítit kouř elektrorozvodu: vypnout příslušný hlavní vypínač a přivolat odborníka; s již hořícím předmětem neběhat po bytě,
  • vypínat elektrické spotřebiče hlavním vypínačem, ne pouze přepnutím do pohotovostního režimu. Tím zabránit požáru v případě technické závady;
  • neprovádět neodborné zásahy do elektroinstalace,
  • dodržovat bezpečné vzdálenosti od lokálních tepelných spotřebičů (např. při ustavení nábytku, sušení oděvů),
  • používat spotřebiče podle návodu dodávaným výrobcem a pravidelně kontrolovat jejich technický stav.

13. Čeho se vyvarovat při používání otevřeného plamene svíčky

Odpověď:

  • neumísťovat svíčky na hořlavý podklad (koberec, ubrus, plastové nebo dřevěné části nábytku),
  • neponechávat svíčky bez dozoru a zajistit je proti převrhnutí.

14. Co by neměli v bytě dělat kuřáci?
Odpověď:

  • nekouřit v posteli,
  • neodhazovat ještě nevychladlé nedopalky a popel do odpadkového koše,
  • neponechávat zápalky a zapalovače v dosahu dětí.

15. Můžeme zabránit požáru na balkóně?

Odpověď:

  • neskladovat snadno zápalné předměty na balkóně (papírové krabice, noviny, koberec apod.); odhozený nedopalek cigarety z vyšších pater objektu nebo odpálená zábavná pyrotechnika může tento materiál zapálit.

 16. Proč není vhodné ukládat nepotřebné věci na společných chodbách domů?

  • skříně, botníky a krabice ve společných prostorách mohou být výzvou pro nudící se děti nebo vandaly k zapálení těchto předmětů,
  • v případě požáru v domě zužují únikovou cestu a zpomalují činnost hasičů při zásahu.

c) Přednáška na téma „Práva a povinnosti fyzických a právnických osob v požární ochraně“

Přehled snímků:

Snímek 1 (osnova)

Práva a povinnosti fyzických a právnických osob v požární ochraně

Jméno, příjmení

funkce, …….


Snímek 2 (osnova)

Příčiny vzniku požárů
  • Příčiny: nevyhovující technický stav a nedodržovaní pravidel bezpečného užívání
  • Neplnění povinností fyzických osob a právnických a podnikajících fyzických osob
  • Nesprávné stanovení odpovědnosti mezi majitele-vlastníky staveb a správce objektů
  • Podceňování či neprovádění kontrol, revizí a prohlídek

Komentář k snímku 2:

Více než polovina požárů bytového domovního fondu vzniká přímo v bytech a necelá jedna sedmina pak ve sklepních prostorách a dalších nebytových částech domů. Příčinami těchto neštěstí a velkých materiálních škod je nejčastěji nevyhovující technický stav a nedodržovaní pravidel bezpečného užívání.

To je způsobeno neplněním povinností fyzickými osobami např. vlastníky bytu či rodinného domu, chaty apod. nebo neplněním povinností právnickými a podnikajícími fyzickými osobami při provozování svých podnikatelských či jiných činností.

Problémy mohou vyplývat i z nesprávného stanovení odpovědnosti mezi majitele-vlastníky staveb a správce objektů.

Další příčinou požárů je podceňování či nedodržování termínů kontrol, revizí a prohlídek.

Snímek 3 (osnova)

Povinnosti fyzických osob
Fyzická osoba je povinna:

• zamezit vzniku požáru (při používání spotřebičů, komínů, skladování nebezpečných látek, manipulaci s nimi nebo s otevřeným ohněm

• přístup k rozvodným zařízením elektrické energie a plynu, vody, topení

• plnit příkazy a dodržovat zákazy na označených místech

• obstarat, udržovat a zpřístupnit požárně bezpečnostní zařízení a prostředky požární ochrany

• dohled nad osobami (zejména dětmi), které by mohly způsobit požár

• dodržovat podmínky a návody ve vztahu k požární bezpečnosti výrobků nebo činností

• oznámit příslušnému hasičskému záchrannému sboru každý požár

Komentář k snímku 3

Povinnosti fyzických osob

Fyzická osoba (např. vlastník bytu či rodinného domu, chaty, garáže, družstevník, nájemník, uživatel bytových a nebytových prostor bytového domu) je především povinna:

  • počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, zejména při používání tepelných elektrických, plynových a jiných spotřebičů a komínů, při skladování hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, manipulaci s nimi nebo s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení,
  • zajistit přístup k rozvodným zařízením elektrické energie a uzávěrům plynu, vody, topení,
  • plnit příkazy a dodržovat zákazy týkající se požární ochrany na označených místech; (např. i to co je stanoveno interními předpisy - stanovami družstva či společenství vlastníků, domovním řádem, smlouvou),
  • obstarat požárně bezpečnostní zařízení a věcné prostředky požární ochrany, udržovat je v provozuschopném stavu a zajistit k nim přístup a vytvářet podmínky pro zdolání požáru a záchranné práce,
  • dbát na to, aby osoby, které nemohou posoudit následky svého jednání, nad kterými vykonává dohled, nezpůsobily požár (děti),
  • dodržovat podmínky a návody vztahující se k požární bezpečnosti výrobků nebo činností,
  • oznámit bez odkladu příslušnému hasičskému záchrannému sboru každý požár vzniklý v prostorách, které užívá nebo při činnostech, které vykonává.

Snímek 4 (osnova)

Povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob

• dodržovat podmínky stanovené v projektové dokumentaci stavby

• umožnit orgánu státního požárního dozoru provedení kontroly (poskytovat požadované doklady, dokumentaci a informace)

• udržovat průchodné únikové cesty, označovat únikové východy, evakuační výtahy a směry úniku; příjezdové komunikace a nástupní plochy

• dodržovat technické podmínky a návody

• kontrolovat provozuschopnost požárně bezpečnostních zařízení a přenosných hasicích přístrojů

• označovat a udržovat volně přístupné hlavní uzávěry vody, plynu a elektrické energie

• zajistit přístupnost a označovat pracoviště bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny

• oznamovat každý požár a to i v případě, že ho sami uhasili

Komentář k snímku 4:

Povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob

  • Každý provozovatel činnosti při plnění povinností vychází z projektové dokumentace stavby, podle které byla stavba nebo její část postavena a zkolaudována, podmínky stanovené v této dokumentaci musí dodržovat.
  • Všichni „provozovatelé“ jsou povinni umožnit orgánu státního požárního dozoru provedení kontroly plnění povinností na úseku požární ochrany, poskytovat mu požadované doklady, dokumentaci a informace vztahující se k zabezpečování požární ochrany.

Základní povinnosti na úseku požární ochrany (všech provozovatelů činností) jsou:

  • udržovat trvale volně průchodné komunikační prostory (chodby, schodiště apod.), které jsou součástí únikových cest, označovat nouzové (únikové) východy, evakuační výtahy a směry úniku; příjezdové komunikace a nástupní plochy,
  • dodržovat technické podmínky a návody,
  • kontrolovat provozuschopnost požárně bezpečnostních zařízení a přenosných hasicích přístrojů,
  • označovat a udržovat volně přístupné hlavní uzávěry vody, plynu a elektrické energie; zajistit přístupnost a označovat pracoviště popř. ruční ovládání požárně bezpečnostních zařízení bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny ve vztahu k požární ochraně,
  • bezodkladně oznamovat každý požár vzniklý při činnostech, které provozují nebo v prostorách, které vlastní nebo užívají, a to i v případě, že ho sami uhasili.

Snímek 5 (osnova)

Povinnosti majitelů – vlastníků staveb a správců domů
Majitel – vlastník stavby (bytů atd.):

• zodpovídá za dodržování povinností ve společně užívaných prostorách domu

• koordinuje, organizuje a řídí zajištění požární ochrany u všech subjektů, které stavbu užívají

• odpovědnost za plnění úkolů lze dát do vlastních vnitřních dokumentů

Správa domu:

• je smluvní vztah mezi majitelem a podnikající osobou (správa domů)

• majitel na správci požaduje i zabezpečování některých úkonů (zajištění kontrol, revizí, prohlídek, dohledu, úklidu, vedení dokumentace apod.)

• správce odpovídá majiteli za kvalitu, obsah, rozsah, lhůty apod.), nenese však právní zodpovědnost majitele

Povinnosti vlastníka nelze přenášet na správce objektu!

Komentář k snímku 5:

Povinnosti majitelů – vlastníků staveb a správců domů

V postavení vlastníků bytů, bytových a rodinných domů jsou nejčastěji obce, městské části dále fyzické osoby (restituenti, majitelé rodinných domů), družstvo (představenstvo družstva), společenství vlastníků jednotek (statutární orgán)

Majitel – vlastník stavby (bytů atd.):

  • zodpovídá za dodržování povinností na úseku požární ochrany ve všech společně užívaných prostorách a částech bytového domu,
  • má právo koordinovat, organizovat a řídit zajištění požární ochrany u všech subjektů, které stavbu s jeho souhlasem užívají,
  • při provozování bytového domu lze odpovědnost za plnění některých úkolů na úseku požární ochrany zapracovat do vlastních vnitřních dokumentů, např. stanov, domovního řádu, smluv o nájmu a podnájmu apod.

Správa domu

Je smluvní vztah mezi majitelem a podnikající osobou (jednotlivcem nebo firmou), v rámci které většinou majitel na správci požaduje i zabezpečování některých úkonů z hlediska požární ochrany (např. zajištění kontrol, revizí, prohlídek, dohledu, úklidu, vedení dokumentace apod.).

V rámci těchto smluvních vztahů odpovídá správce majiteli (za kvalitu, obsah, rozsah, lhůty apod.), nenese však jeho právní zodpovědnost za plnění povinností na úseku požární ochrany.

Povinnosti vlastníka nelze přenášet na správce objektu!

Snímek 6 (osnova)

Kontroly, revize a prohlídky

• zanedbávání prohlídek, kontrol, revizí - jedna z nejčastějších příčin požárů, zranění a škod
Kontrola - běžně užívaný pojem

• státní orgán je oprávněn kontrolovat plnění povinností

• dojde-li k požáru - odpovědná osoba musí doložit v rámci zjišťování příčin požáru, že plnila své povinnosti (doklad o revizích, opravách, údržbě, dodržování návodů a pokynů)

Požární kontrola

• jde o výkon státního požárního dozoru

• provádí ji příslušníci hasičských záchranných sborů

• cílem je prověřit dodržování povinností stanovených předpisy


Komentář k snímku 6

Kontroly, revize a prohlídky

Základem řádné péče o majetek je průběžné sledování jeho stavu – tedy provádění prohlídek, kontrol, revizí apod. V praxi jsou tyto pojmy často zaměňované, chybně pojímané a tedy i nedostatečně plněné. Jejich zanedbávání přitom představuje jednu z nejčastějších příčin požárů, vážných až smrtelných zranění a nenahraditelných materiálních škod.

Kontrola je běžně užívaný pojem, kterým nešetří ani předpisy v oblasti požární ochrany. Kontrola je však i fakticky, často bezděčně, prováděná činnost. Asi každý občas kontrolujeme, jestli se nám nepálí oběd, nekape kohoutek, fungují spotřebiče, zda „děti nekouří v seníku“.

Státní orgán je oprávněn v případech stanovených zákonem kontrolovat plnění uložených povinností. To tedy znamená, že dojde-li k požáru v majetku a správě fyzické osoby (majitel bytu, rodinného domu, chaty, garáže, nájemník bytové jednotky apod.) bude jako konkrétní odpovědná fyzická osoba muset doložit v rámci zjišťování příčin požáru, že plnil své povinnosti (dokladem o revizích, opravách, údržbě, dodržování návodů a pokynů výrobce apod.).

Požární kontrola

Jedná se o výkon státního požárního dozoru. Požární kontrolu provádějí příslušníci hasičských záchranných sborů. Cílem těchto kontrol je prověřit dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně. Tedy, mimo jiné, zda je případně ze strany odpovědné osoby stanoven systém vlastních preventivních požárních prohlídek, jejich rozsah, lhůty a způsob vedení záznamu; péče o technický stav objektu a kontrola požárně bezpečnostních zařízení.

Snímek 7 (osnova)

Kontroly, revize a prohlídky
Prohlídka

• vyplývá z povinností osob zajistit péči o technický stav budovy a kontrolu požárně bezpečnostních zařízení a věcných prostředků požární ochrany, únikových cest a nástupních ploch

• provádí se pravidelné prohlídky

Revize

• je kontrola prováděná dle závazných předpisů

• provádí je oprávněné osoby, tj. odborně vyškolené

• výsledkem je doklad, kterým se osvědčuje, že zařízení je schopné bezpečného a trvalého provozu (plyn, elektrická energie a vody, některé tepelné spotřebiče, komíny, výtahy atd.

Komentář k snímku 7

Prohlídka

Prakticky vyplývá z povinností zajistit péči o technický stav budovy. Provádí se kontrola požárně bezpečnostních zařízení a věcných prostředků požární ochrany (např. požární uzávěry, přenosné hasicí přístroje, požární vodovody), zda jsou volné únikové cesty a nástupní plochy apod. Naplnění těchto požadavků tedy představuje nutnost zajistit pravidelnou prohlídku (např. v činžovním nebo panelovém domě) a dle obsahu jejího zaměření také odborníky (osoby znalé), kteří ji provedou. Není vyžadováno, aby byly prováděny osobou odborně způsobilou.

Revize

Revize je kontrola prováděná dle závazných právních a technických předpisů ve stanovených případech. Smí je provádět jen oprávněné osoby, tj. odborně vyškolené a vybavené, které tuto oprávněnost dokládají průkazem nebo osvědčením. Formální náležitosti dokladu o provedené práci tzv. „Revizní zprávy“ a požadavky na rozsah a lhůty jednotlivých revizí jsou stanoveny v dílčích právních a technických předpisech (normách), pokynech výrobců atd. Výsledkem provedené revize je doklad, kterým se osvědčuje, že zařízení je schopné bezpečného a trvalého provozu. Nejčastěji se jedná o rozvody plynu, elektrické energie a vody, některé typy tepelných spotřebičů, komíny, výtahy atd.

Snímek 8 (osnova)

Kontroly, revize a prohlídky
Závěr:

• prohlídky, kontroly a revize jsou často podceňovány nebo jsou prováděny nesystémově

• není zajištěna funkčnost a provozuschopnost jednotlivých zařízení

• zapomíná se na potřebu návaznosti všech zařízení a tím zajištění funkčnosti celého systému

• tím se zvyšuje riziko, že při požáru dojde ke zpoždění zjištění vzniku požáru, nevhodnému spuštění jednotlivých zařízení

• to by znamenalo výrazné zvýšení možnosti rozšíření požáru, ztížení jak evakuace, tak účinnosti zásahu

Komentář k snímku 8

Závěr:

V objektech pro bydlení jsou tyto prohlídky, kontroly a revize často podceňovány nebo prováděny nesystémově. Tak se stává, že není zajištěna funkčnost a provozuschopnost jednotlivých zařízení (např. nejdou otevřít požární klapky nad schodišti – systém dálkového ovládání táhly; chybí zpětné klapky u nezavodněného požárního potrubí - suchovodů; není zajištěno náhradní napájení pro osvětlení únikových cest apod.).

Zároveň se zapomíná na potřebu návaznosti všech těchto zařízení a tím zajištění funkčnosti celého systému (např. vazby větrání a hašení, režimy evakuačních a požárních výtahů, otevírání nouzových východů a naopak zajištění uzavření požárních uzávěrů oddělujících požární úseky, způsob vyhlášení poplachu apod.).

Tyto příklady se týkají především současných trendů moderní výstavby v tzv. „inteligentních budovách“, ale nesmí být přehlíženy ani u starší výstavby. Zvyšovali bychom tak riziko, že při požáru dojde ke zpoždění zjištění vzniku požáru, nevhodnému spuštění jednotlivých zařízení.

To vše by znamenalo výrazné zvýšení možnosti rozšíření požáru, ztížení jak evakuace, tak účinnosti zásahu.

Poznámka 1: pro zpestření přednášky lze doplnit prezentaci o fotografie např. o následcích požárů v místě nebo okolí popř. využít foto z dostupných zdrojů. Jde např. o publikaci „Doma bezpečně“ [64].

Poznámka 2: Komentáře ke snímkům jsou souhrnem faktů. Každý lektor si komentář přizpůsobí svému způsobu prezentování.

d) Letáky

Nabídka letáků, které lze využít při preventivně výchovných akcích např. při besedách s občany, umístěním na vývěsce obce (informační tabuli – skříňce spolku) jsou k dispozici mimo jiné na internetových stránkách hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, www.hzsmsk.cz/Služby pro veřejnost/Informační letáky.

V současné době jsou to letáky: „Aby doma nehořelo“, „Co dělat v případě požáru“, „Požár v domě“, „Hasicí přístroje“, „Hlásiče požárů“, „ Co jsou hlásiče požárů“,“Instalace hlásičů požárů v nových rodinných domech a bytech“, „Hlásiče požárů – instalace“, „ Péče o spalinové cesty“, „Nesprávné parkování“, „Požár motorových vozidel“, „Požáry motorových vozidel s LPG“.

e) Informace na vývěsce „Nesprávné parkování ztěžuje zásah hasičů“

Současně se zvyšujícím se počtem automobilů, klesá počet volných parkovacích míst. Sídliště jsou doslova přeplněná parkujícími automobily, které nezřídka stojí i na místech, kde je to zakázáno. Pokud jsou vozidla nevhodně zaparkovaná ztěžují nebo znemožňují průjezd hasičské techniky. Pro příjezd k objektům musí být šířka příjezdové komunikace minimálně 3 metry. Hledáním jiné cesty se prodlužuje doba do začátku záchrany osob a hasebních prací, protože hasiči se musí k místu mimořádné události, často složitě, dostat jinou trasou.

Proto je nutné parkovat tak, aby zůstala trvale volně průjezdná šířka příjezdové komunikace 3 metry k objektům a zůstal volný přístup k požárním hydrantům a na nástupní plochy.

Jestliže vozidla parkují v těsné blízkosti požárních hydrantů znesnadňují jejich použití. Vodu pro hašení požárů je pak nutno dodávat z jiného, často vzdáleného zdroje. Tím se snižuje rychlost zdolávání požáru a provádění záchranných prací. Navíc hrozí občanům pokuta až do výše 20 000 Kč.

Problémy mohou nastat pokud vozidla parkují na nástupních plochách. Tyto plochy slouží pro vedení požárního zásahu a využívají se k ustavení výškové techniky např. při požáru nebo i jiném zásahu ve vyšších patrech budov. Jsou označeny dopravní značkou „Zákaz stání“ s dodatkovou tabulkou „Nástupní plocha pro požární techniku“ popř. „Požární plocha“.

Nástupní plocha může být využívána i k jiným účelům (chodník pro pěší, obslužná komunikace nebo manipulační plocha), ale v žádném případě nesmí sloužit pro parkování nebo odstavení vozidel. V opačném případě to brání bezpečnému použití výškové techniky (nedostatek prostoru pro techniku), požární zásah trvá déle a je komplikovanější. Navíc hrozí občanům pokuta až do výše 25 000 Kč.

Neukáznění řidiči, aniž si to sami uvědomují, vystavují sebe a lidi ve svém okolí nebezpečí zranění nebo i úmrtí a také vyšším ztrátám na majetku.

Hasiči jsou zde pro záchranu Vašich životů a majetku nepřetržitě. Pokud je potřebujete, přijedou co nejrychleji. Ale za předpokladu že je necháte projet a umožníte jim včas a bezpečně zasahovat.

f) Relace do místního vysílání rozhlasu „nebezpečí požáru – dlouhotrvající sucho“

Žádáme občany, aby se vyvarovali rozdělávání ohňů v přírodě a spalování hořlavých látek na volném prostranství. Vzhledem k dlouhotrvajícímu suchému počasí, vysokým teplotám a malým předpokladům ochlazování nebo deště je tato činnost nebezpečná. Stačí jen trochu neopatrnosti, nepozornosti nebo panika a oheň v otevřeném prostoru se může velice snadno vymknout kontrole, například při silném větru, a způsobit ohrožení života a značné škody na majetku.

Obracíme se i na rodiče, aby poučili své děti o tom, jak lehce může dojít k požáru při neopatrném zacházení s ohněm.

g) Článek do tisku „Hasicí přístroje“

Vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb přinesla změny ve vybavenosti objektů hasicími přístroji. Pro nově povolené a schválené rodinné domy je vybavení hasicími přístroji povinné. Umístění, druhy a počet hasicích přístrojů je stanoven v projektové dokumentaci příslušné stavby.

Rodinný dům

Musí být vybaven alespoň jedním hasicím přístrojem s hasicí schopností nejméně 34A. Lze jej vybavit i hasicími přístroji s menší hasicí schopností (5A, 8A,13A, 21A nebo 27A), ale tak, aby součet hasicích jednotek byl adekvátní počtu hasicí schopnosti 34A.

Jednotlivá garáž u rodinného domu musí být vybavena jedním hasicím přístrojem s hasicí schopností 183B. Pokud je garáž součástí rodinného domu, pak je možné pro garáž a rodinný dům použít jeden hasicí přístroj, který bude splňovat hasicí schopnost 34A a zároveň 183B.

Bytové domy

Vyhláška nepožaduje instalaci hasicího přístroje přímo v bytě. Bytové domy však musí být vybaveny hasicími přístroji následovně:

a) 1 hasicí přístroj práškový s hasicí schopností 21A pro hlavní domovní rozvaděč elektrické energie,

b) 1 hasicí přístroj CO2 s hasicí schopností 55B pro strojovnu výtahu,

c) 1 hasicí přístroj vodní nebo pěnový s hasicí schopností 13A nebo 1 hasicí přístroj práškový s hasicí schopností 21A na každých započatých 100 m2 půdorysné plochy u požárních úseků určených pro skladování, je-li jejich půdorysná plocha větší než 20 m2,

d) další hasicí přístroj vodní nebo pěnový s hasicí schopností 13A nebo přenosný hasicí přístroj práškový s hasicí schopností 21A na každých započatých 200 m2 půdorysné plochy všech podlaží domu, přičemž se do této plochy nezapočítávají plochy bytů.

Štítek hasicího přístroje

Štítek hasicího přístroje

Poznámka k vysvětlení některých pojmů:

Normou ČSN EN 2 jsou určeny třídy požárů. Jedná se o následující:

Třída A – hoření pevných látek hořících plamenem nebo žhnutím (např. dřevo, uhlí),

Třída B – hoření kapalných látek a látek, které do kapalného skupenství přecházejí (např. benzín, oleje),

Třída C – hoření plynných látek hořících plamenem (např. propan-butan, zemní plyn),

Třída D – hoření lehkých alkalických kovů (např. hořčík a jeho slitiny s hliníkem),

Třída F – hoření rostlinných nebo živočišných olejů a tuků používaných na (v) kuchyňských spotřebičích

Na hasicím přístroji je uveden údaj o hasicí schopnosti.

Hasicí schopnost hasicího přístroje je dána velikostí zkušebního požáru, který je možné daným přístrojem uhasit. Závisí nejen na použitém hasivu, ale i na konstrukci a jednotlivých dílech přístroje, způsobu vytlačování hasiva atd. Je proto normální, že dva jakoby podobné přístroje (např. práškový s náplní hasiva 6 kg) mají zcela odlišné hasicí schopnosti. Přístroje s tlakovou patronou mají vyšší hasicí schopnost než přístroje se stálým tlakem.

Hasicí schopnost se stanovuje pro třídy požárů A a B. U třídy C a D, popř. F se pouze určuje, zda lze přístrojem požáry těchto látek uhasit. Stanovení hasicí schopnosti se provádí zkušebním požárem.

Zkušební požár pro třídu A tvoří požár hranice dřevěných hranolů o výšce 560 mm a šířce 500 mm. Délka této hranice  pak určuje hasicí schopnost.Například u délky hranice 2700 mm je hasicí schopnost 27 A, u délky hranice 5500 mm je 55 A. Je možné stanovit hasicí schopnost 5 A, 8 A, 13 A, 21 A, 27 A, 34 A, 43 A a 55 A.

Zkušební požár pro třídu B tvoří nádoba s hořlavou kapalinou. Hasicí schopnost je určena plochou povrchu hořlavé kapaliny, kterou lze hasicím přístrojem uhasit. Například u hasicí schopnosti 8 B je plocha 0,251 m2 ,  u hasicí schopnosti B 70 je 2,2 m2 a u hasicí schopnosti 233 B je 7,31 m2 . Je možné stanovit hasicí schopnost 8 B, 13 B, 21 B, 34 B, 37 B, 70 B, 89 B, 113 B, 144 B, 183 B a 233 B.


Předchozí Následující