Epizootie je hromadná nákaza zvířat. Při jejím vzniku může ministerstvo zemědělství na návrh státní veterinární správy stanovit mimořádná veterinární opatření [42]. Veterinární správa vyhlašuje mimořádná veterinární opatření v obvodu své působnosti nebo jeho části a dozírá na jejich plnění.
Obec vydává na návrh veterinární správy obecně závazné vyhlášky o nařízení mimořádných veterinárních opatření a dozírá na jejich plnění. Všechny osoby jsou povinny se mimořádným opatřením podřídit.
K mimořádným veterinárním opatření patří například:
K neznámějším případům epizootie v České republice patří slintavka a kulhavka (SLAK) a chřipka ptáků.
Slintavka a kulhavka (SLAK) [22] je akutní vysoce nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků charakterizované horečkou, tvorbou typických puchýřů a aft na sliznici dutiny ústní, na mulči, nozdrách a spárcích. Onemocnění způsobuje virus slintavky a kulhavky. Nejvnímavější k infekci je skot, prase a ovce. Člověk onemocní velice zřídka.
Jako mimořádné veterinární opatření při výskytu slintavky a kulhavky může být nařízena uzávěra obce, popřípadě její části. Rozumí se jí [42]:
Chřipka ptáků (dříve také klasický mor drůbeže) [22] je onemocnění ptáků způsobované chřipkovými viry typu A, které postihuje primárně ptactvo a pouze výjimečně může být přeneseno na některé druhy savců. V současné době je chřipce ptáků věnována zvláštní pozornost, zejména jejím vysoce patogenním formám.
Chřipka ptáků byla pod jménem ptačí mor poprvé identifikována v roce 1878 v Itálii. Dnes je známo, že její virus je rozšířen po celém světě. Ve 30. letech minulého století se nemoc opět objevila v Evropě. Pak až v 80. letech, zejména v Irsku a USA, což vedlo k likvidaci milionů jedinců chovného ptactva na daných územích. Další větší ptačí epidemie následovaly 1992 v Mexiku, 1997 v Hongkongu, a jak se později ukázalo, především v dalších zemích Asie. Nejznámějším a nejsledovanějším typem chřipky ptáků na přelomu 2. a 3. tisíciletí je onemocnění způsobované virem H5N1, jak pro jeho rychlé šíření mezi ptáky, tak pro jeho omezenou schopnost infikovat člověka a vysokou úmrtnost, pokud k této infekci dojde.
V případě, že jsou nakaženy chovy drůbeže, provádí se jejich likvidace a dezinfekce dotčených objektů. Starostové obcí postižených opatřením souvisejících s vyhlášením ohniska chřipky ptáků zabezpečují [44]:
Obdobně lze tato opatření starosty obce aplikovat i na jiná mimořádná veterinární opatření.