Zemní plyn je přírodní hořlavý plyn využívaný jako významné plynné palivo. Jeho hlavní složkou je metan. Díky tomu, že obsahuje především metan, má v porovnání s ostatními fosilními palivy při spalování nejmenší podíl kysličníku uhličitého na jednotku uvolněné energie. Je proto považován za ekologické palivo. Ve vozidlech se využívá ve stlačené (CNG) nebo zkapalněné podobě (LNG).
Zemní plyn je bez zápachu, proto se odorizuje, tj. přidávají se do něj páchnoucí plyny (např. ethylmerkaptan) tak, aby bylo možno čichem zjistit koncentraci ve vzduchu větší než 1 procento.
Nebezpečí zranění i usmrcení osob po možných výbuších zemního plynu v domácnostech je reálnou hrozbou [29]. Jde např. o výbuch plynu v únoru 2013 ve Frenštátě pod Radhoštěm, o dva měsíce později v Praze v Divadelní ulici a v září 2014 v Havířově, které si vyžádaly několik mrtvých a zraněných osob. Časté jsou také otravy zplodinami při nedokonalém spalování (např. karmy v koupelnách apod.).
Nejvíce ohrožená místa v domácnosti jsou kuchyně (při vaření), kde hrozí výbuch zemního plynu nebo propan-butanu, dále při vytápění a ohřevu vody (výbuch zemního plynu, propan-butanu, otrava oxidem uhelnatým).
Rizika je možné snížit pravidelnými kontrolami a revizemi zařízení a rozvodů a instalací detektorů plynů do domácnosti. Tyto detektory signalizují přítomnost plynu akusticky a vizuálně.