V souladu se zákoníkem práce [15] je zaměstnavatel povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci. Zaměstnavatel je tudíž povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům.
Zaměstnavatel je také povinen přijmout opatření pro případ:
Zaměstnavatel je povinen zajistit a určit podle druhu činnosti a velikosti pracoviště potřebný počet zaměstnanců, kteří organizují poskytnutí první pomoci, zajišťují přivolání, zejména poskytovatele zdravotnické záchranné služby, hasičského záchranného sboru kraje a Policie České republiky a organizují evakuaci zaměstnanců.
Povinností zaměstnavatele je zajistit všem zaměstnancům dostatečné, přiměřené a srozumitelné informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a o přijatých opatřeních, zejména ke zdolávání požárů, poskytnutí první pomoci a evakuaci fyzických osob v případě mimořádných událostí. Za tímto účelem zajišťuje školení o právních a ostatních předpisech a soustavně vyžaduje a kontroluje jejich dodržování (školení BOZP). Přitom určuje obsah a četnost školení, způsob ověřování znalostí zaměstnanců a vedení dokumentace o provedeném školení.
Pro zajišťování ochrany zaměstnanců před požáry (se zřetelem na požární nebezpečí) zaměstnavatel obstarává a zabezpečuje, v potřebném množství a druzích, požární techniku, věcné prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostní zařízení a udržuje je v provozuschopném stavu.
Zaměstnavatel rovněž vytváří podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, zejména udržuje volné příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku, únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody, plynu, topení a produktovodům, k věcným prostředkům požární ochrany a k ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení.
Zaměstnavatel též musí označovat pracoviště a ostatní místa příslušnými bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny ve vztahu k požární ochraně. Jeho povinností je také bezodkladně oznamovat územně příslušnému operačnímu středisku hasičského záchranného sboru kraje každý požár vzniklý při činnostech, které provozuje, nebo v prostorách, které vlastní nebo užívá.
Zaměstnanec pro zvýšení své ochrany před požáry si musí počínat tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, plnit příkazy a dodržovat zákazy týkající se požární ochrany na označených místech. Při zdolávání požárů, živelních pohrom a jiných mimořádných událostí je povinen poskytovat za stanovených podmínek přiměřenou osobní a věcnou pomoc.
Pravidelné školení zaměstnanců o požární ochraně a odbornou přípravu zaměstnanců zařazených do preventivních požárních hlídek, jakož i preventistů požární ochrany rovněž zajišťuje zaměstnavatel.
V prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých zaměstnavatel provozuje činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím, se zřizují preventivní požární hlídky. Jejich úkolem je dohlížet na dodržování předpisů o požární ochraně a v případě vzniku požáru provést nutná opatření k záchraně ohrožených osob, přivolat jednotku požární ochrany a zúčastnit se likvidace požáru. Provedení preventivní požární prohlídky se dokládá záznamem do požární knihy.
Pro objekty a prostory, ve kterých jsou složité podmínky pro zásah nebo kde se provozují činnosti s vysokým požárním nebezpečím, se zpracovává dokumentace zdolávání požárů. Ta upravuje zásady rychlého a účinného zdolávání požárů a záchrany osob, zvířat a majetku.
Pokud je právnická či podnikající fyzická osoba (zaměstnavatel) zahrnuta do havarijního plánu kraje nebo vnějšího havarijního plánu, je povinna zajistit vůči svým zaměstnancům dotčeným předpokládanou mimořádnou událostí následující opatření:
Jestliže dojde k mimořádné události v souvislosti s provozem technických zařízení a budov, při nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a při jejich přepravě nebo při nakládání s nebezpečnými odpady je zaměstnavatel, který je vlastníkem, správcem nebo uživatelem uvedených zařízení, budov, látek nebo odpadů, povinen provádět neprodleně záchranné a likvidační práce a vůči svým zaměstnancům zajistit též výše uvedená opatření. Kromě toho zabezpečuje asanační práce a zneškodnění odpadů, které vznikly v důsledku havárie i v důsledku její likvidace.
Zaměstnavatelé, kteří jsou vlastníky pozemků a staveb, které se nacházejí v záplavovém území nebo které zhoršují průběh povodně:
Povodňový plán vlastníka nemovitosti řeší přípravu na povodně a stanoví organizační, operativní, technická a provozní opatření k záchraně zaměstnanců, materiálních hodnot daného objektu. Jedná se např. o včasné ukončení pracovních procesů, zabezpečení nebezpečných látek ohrožujících životní prostředí a odplavitelného materiálu. Při realizaci těchto opatření se v maximálně možné míře využívají vlastní síly (zaměstnanci) a prostředky (manipulační, dopravní a specializované).